AKTUALNOŚCI

2019-12-10
MIĘDZYNARODOWE SZKOLENIE NA UKRAINIE
W dniach 26-30 listopada 2019 roku członkowie Koła SITP przy KM PSP w Krakowie mieli okazje brać udział w szkoleniu wspólnie ze strażakami z Ukrainy. Wyjazd szkoleniowy jest już trzecim wyjazdem organizowanym przez Koło SITP przy KM PSP w Krakowie dzięki między innymi wsparciu Zarządu  SITP Oddział Małopolska.

Wyjazd był bardzo intensywny z uwagi na swój charakter oraz ilość miejsc, w których mieliśmy okazję być dzięki kolegom strażakom z Ukrainy. W pierwszym dniu zwiedziliśmy Komendę Miejską oraz  Ośrodek Szkolenia w Tarnopolu, wraz z salą do szkolenia strażaków w zakresie minersko – pirotechnicznym, bo strażacy na Ukrainie maja to w swoich obowiązkach. Następnie odwiedziliśmy Komendę w Krzemieńcu oraz Muzeum Juliusza Słowackiego. W kolejnym dniu członkowie Naszego Koła zaprezentowali potencjał PSP w zakresie ochrony przeciwpożarowej, specjalizacji w tym szczególnie ratownictwa medycznego oraz ratownictwa chemiczno – ekologicznego. Po części dydaktycznej udaliśmy się do miejscowości Zbaraż, gdzie odwiedziliśmy lokalną Komendę Straży Pożarnej, a następnie mogliśmy zwiedzać Zamek w Zbarażu, który był broniony podczas powstania Chmielnickiego przez około 9-tysięczną załogę polską wraz z chorągwiami Wiśniowieckiego. Kolejnym etapem wyjazdu było zwiedzanie Tarnopola i jego pięknych Polskich akcentów. Po intensywnych zajęciach szkoleniowych i wspaniałych doznaniach kulturalno – oświatowych wraz z kolegami z Tarnopola udaliśmy się do Czarnobyla. Na miejscu również mieliśmy okazję zwiedzać Jednostki Straży Pożarnej istniejące i te, które funkcjonowały do momentu katastrofy. W jednej z jednostek położonych najbliżej Elektrowni zapalono znicz upamiętniając bohaterską postawę strażaków, którzy jako pierwsi wyjechali do akcji gaśniczej w dniu wybuchy reaktora. Początkowym punktem zwiedzania jest Muzeum Czarnobyla w Czarnobylu, które funkcjonuje od 2 lat i jest znakomitym wprowadzeniem do dalszej eksploracji "zony". Po zapoznaniu się z Elektrownią i zobaczeniu na żywo sarkofagu udaliśmy się do opuszczonej Prypeci, która była ewakuowana tuż po katastrofie.  Tam zobaczyliśmy niedokończony blok reaktora 3 i 5, który został przerwany z uwagi na awarię, klinikę do której przywożono pierwsze ofiary katastrofy w tym strażaków, którzy ulegli silnemu skażeniu promieniotwórczemu. Następnie zwiedzano Plac Centralny w Prypeci, stadion na środku którego rosną 30 letnie drzewa oraz słynne wesołe miasteczko z diabelskim młynem. Po ogromnych doznaniach w Prypeci mieliśmy okazję zobaczyć Radar Duga zwany też Okiem Moskwy – nieużywana obecnie instalacja radzieckiego strategicznego radaru pozahoryzontalnego pracującego w zakresie fal krótkich. Po takich wrażeniach niestety przyszedł czas na powrót do Tarnopola, a następnie do domu.

Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowanie dla Zarządu Oddział Wojewódzkiego SITP za dofinansowanie wyjazdu oraz dla strażaków z Tarnopola za doskonałą organizację oraz niezapomniane wrażenia. 

Copyright © 2019 projekt IRN Multimedia oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się